Past National Coach of the Year Winners

Football Bowl Subdivision

1935   Lynn Waldorf, Northwestern
1936   Dick Harlow, Harvard
1937   Edward E. Mylin, Lafayette
1938   Bill Kern, Carnegie Tech
1939   Dr. Eddie Anderson, Iowa
1940   Clark Shaughnessy, Stanford
1941   Frank Leahy, Notre Dame
1942   Bill Alexander, Georgia Tech
1943   Amos Alonzo Stagg, Pacific
1944   Carroll Widdoes, Ohio St.
1945   Bo McMillin, Indiana
1946   Red Blaik, Army
1947   Fritz Crisler, Michigan
1948   Bennie Oosterbaan, Michigan
1949   Bud Wilkinson, Oklahoma
1950   Charles Caldwell, Princeton
1951   Charles Taylor, Stanford
1952   Biggie Munn, Michigan St.
1953   James Tatum, Maryland
1954   Red Sanders, UCLA
1955   Duffy Daugherty, Michigan St.
1956   Bowden Wyatt, Tennessee
1957   Woody Hayes, Ohio St.
1958   Paul Dietzel, Louisiana St.
1959   Ben Schwartzwalder, Syracuse
1960   Murray Warmath, Minnesota
1961   Paul “Bear” Bryant, Alabama
1962   John McKay, USC
1963   Darrell Royal, Texas
1964   Frank Broyles, Arkansas; Ara Parseghian, Notre Dame (tie)
1965   Tommy Prothro, UCLA
1966   Tom Cahill, Army
1967   John Pont, Indiana
1968   Joe Paterno, Penn St.
1969   Bo Schembechler, Michigan
1970   Charlie McClendon, LSU; Darrell Royal, Texas (tie)
1971   Paul “Bear” Bryant, Alabama
1972   John McKay, USC
1973   Paul “Bear” Bryant, Alabama
1974   Grant Teaff, Baylor
1975   Frank Kush, Arizona St.
1976   Johnny Majors, Pittsburgh
1977   Don James, Washington
1978   Joe Paterno, Penn St.
1979   Earle Bruce, Ohio St.
1980   Vince Dooley, Georgia
1981   Danny Ford, Clemson
1982   Joe Paterno, Penn St.
1983   Ken Hatfield, Air Force
1984   LaVell Edwards, Brigham Young
1985   Fisher DeBerry, Air Force
1986   Joe Paterno, Penn St.
1987   Dick MacPherson, Syracuse
1988   Don Nehlen, West Virginia
1989   Bill McCartney, Colorado
1990   Bobby Ross, Georgia Tech
1991   Bill Lewis, East Carolina
1992   Gene Stallings, Alabama
1993   Barry Alvarez, Wisconsin
1994   Tom Osborne, Nebraska
1995   Gary Barnett, Northwestern
1996   Bruce Snyder, Arizona St.
1997   Lloyd Carr, Michigan
1998   Phil Fulmer, Tennessee
1999   Frank Beamer, Virginia Tech
2000   Bob Stoops, Oklahoma
2001   Larry Coker, Miami (Fla.); Ralph Friedgen, Maryland (tie)
2002   Jim Tressel, Ohio St.
2003   Pete Carroll, USC
2004   Tommy Tuberville, Auburn
2005   Joe Paterno, Penn St.
2006   Jim Grobe, Wake Forest
2007   Mark Mangino, Kansas
2008   Kyle Whittingham, Utah
2009   Gary Patterson, TCU
2010   Chip Kelly, Oregon
2011   Les Miles, LSU
2012   Brian Kelly, Notre Dame
2013   David Cutcliffe, Duke
2014   Gary Patterson, TCU
2015   Dabo Swinney, Clemson 

 

Football Championship Subdivision

1983   Rey Dempsey, Southern Illinois
1984   Dave Arnold, Montana St.
1985   Dick Sheridan, Furman
1986   Erk Russell, Georgia Southern
1987   Mark Duffner, Holy Cross
1988   Jimmy Satterfield, Furman
1989   Erk Russell, Georgia Southern
1990   Tim Stowers, Georgia Southern
1991   Jim Tressel, Youngstown St.
1992   Charlie Taaffe, The Citadel
1993   Dan Allen, Boston University
1994   Jim Tressel, Youngstown St.
1995   Don Read, Montana
1996   Ray Tellier, Columbia
1997   Andy Talley, Villanova
1998   Mark Whipple, Massachusetts
1999   Paul Johnson, Georgia Southern
2000   Paul Johnson, Georgia Southern
2001   Bobby Johnson, Furman
2002   Jack Harbaugh, Western Kentucky
2003   Dick Biddle, Colgate
2004   Mickey Matthews, James Madison
2005   Jerry Moore, Appalachian St.
2006   Jerry Moore, Appalachian St.
2007   Jerry Moore, Appalachian St.
2008   Mike London, Richmond
2009   Andy Talley, Villanova
2010   K.C. Keeler, Delaware
2011   Willie Fritz, Sam Houston St.
2012   Craig Bohl, North Dakota St.
2013   Craig Bohl, North Dakota St.
2014   Sean McDonnell, New Hampshire
2015   John Grass, Jacksonville St. 

 

Division II

1983   Don Morton, North Dakota St.
1984   Chan Gailey, Troy St.
1985   George Landis, Bloomsburg
1986   Earle Solomonson, North Dakota St.
1987   Rick Rhoades, Troy St.
1988   Rocky Hager, North Dakota St.
1989   John Williams, Mississippi College
1990   Rocky Hager, North Dakota St.
1991   Chuck Broyles, Pittsburg St.
1992   Bill Burgess, Jacksonville St.
1993   Bobby Wallace, North Alabama
1994   Bobby Wallace, North Alabama
1995   Bobby Wallace, North Alabama
1996   Joe Glenn, Northern Colorado
1997   Joe Glenn, Northern Colorado
1998   Mel Tjeerdsma, Northwest Mo. St.
1999   Mel Tjeerdsma, Northwest Mo. St.
2000   Danny Hale, Bloomsburg
2001   Dale Lennon, North Dakota
2002   Brian Kelly, Grand Valley St.
2003   Brian Kelly, Grand Valley St.; Mike Van Diest, Carroll (Mont.) (tie)
2004   Chris Hatcher, Valdosta St.
2005   Chuck Martin, Grand Valley St.
2006   Chuck Martin, Grand Valley St.
2007   David Dean, Valdosta St.
2008   Mel Tjeerdsma, Northwest Mo. St.
2009   Mel Tjeerdsma, Northwest Mo. St.
2010   Bob Nielson, Minnesota-Duluth
2011   Paul Winters, Wayne St. (Mich.)
2012   David Dean, Valdosta St.
2013   Adam Dorrel, Northwest Mo. St.
2014   John Wristen, Colorado St.-Pueblo
2015   Adam Dorrel, Northwest Mo. St. 

 

Division III

1983   Bob Reade, Augustana (Ill.)
1984   Bob Reade, Augustana (Ill.)
1985   Bob Reade, Augustana (Ill.)
1986   Bob Reade, Augustana (Ill.)
1987   Walt Hameline, Wagner
1988   Jim Butterfield, Ithaca
1989   Mike Kelly, Dayton
1990   Ken O’Keefe, Allegheny
1991   Jim Butterfield, Ithaca
1992   John Luckhardt, Wash. & Jeff.
1993   Larry Kehres, Mount Union    
1994   Pete Schmidt, Albion
1995   Roger Harring, Wis.-La Crosse
1996   Larry Kehres, Mount Union
1997   Larry Kehres, Mount Union
1998   Larry Kehres, Mount Union
1999   Frosty Westering, Pacific Lutheran
2000   Larry Kehres, Mount Union
2001   Larry Kehres, Mount Union
2002   Larry Kehres, Mount Union
2003   John Gagliardi, St. John’s (Minn.)
2004   Jay Locey, Linfield
2005   Bob Berezowitz, Wis.-Whitewater
2006   Larry Kehres, Mount Union
2007   Lance Leipold, Wis.-Whitewater
2008   Larry Kehres, Mount Union
2009   Lance Leipold, Wis.-Whitewater
2010   Lance Leipold, Wis.-Whitewater
2011   Lance Leipold, Wis.-Whitewater
2012   Glenn Caruso, St. Thomas (Minn.)
2013   Lance Leipold, Wis.-Whitewater
2014   Lance Leipold, Wis.-Whitewater
2015   Glenn Caruso, St. Thomas (Minn.) 

 

NAIA

2006   Kalen DeBoer, Sioux Falls
2007   Mike Van Diest, Carroll (Mont.)
2008   Kalen DeBoer, Sioux Falls
2009   Kalen DeBoer, Sioux Falls
2010   Mike Van Diest, Carroll (Mont.)
2011   Mike Feminis, Saint Xavier
2012   Steve Ryan, Morningside
2013   Mike Woodley, Grand View
2014   Mark Henninger, Marian
2015   Mark Henninger, Marian 

 

College Division

1960   Warren Woodson, New Mexico St.
1961   Alonzo S. Gaither, Florida A&M
1962   William M. Edwards, Wittenberg
1963   William M. Edwards, Wittenberg
1964   Clarence Stasavich, East Carolina
1965   Jack Curtice, UC-Santa Barbara
1966   Dan Jessee, Trinity College
1967   A.C. Moore, UT-Chattanooga
1968   Jim Root, New Hampshire
1969   Larry Naviaux, Boston University
1970   Bennie Ellender, Arkansas St.
1971   Tubby Raymond, Delaware
1972   Tubby Raymond, Delaware
1973   Dave Maurer, Wittenberg
1974   Roy Kramer, Central Michigan
1975   Dave Maurer, Wittenberg
1976   Jim Dennison, Akron
1977   Bill Manlove, Widener
1978   Lee Tressel, Baldwin-Wallace
1979   Bill Narduzzi, Youngstown St.
1980   Rick Carter, Dayton
1981   Vito Ragazzo, Shippensburg St.
1982   Jim Wacker, Southwest Texas St.

For more click here!

I forgot my username or password!